Wieszając w miastach budki lęgowe dla ptaków przyczyniamy się do wzmocnienia potencjału lęgowego i wzrostu populacji ptaków

Zrób to sam Pokazujemy kilka różnych projektów budek lęgowych dla jerzyków na naszych stronach internetowych. Skrzynki lęgowe dla jerzyków należy powiesić jak najwyżej przynajmniej na wysokości 2-go piętra. – Na poddaszu zamontowano budki lęgowe dla jaskółek/jerzyków, pogromców komarów (przynajmniej na takie wyglądają) – pisze pan Wiesław. Wieszając w miastach budki lęgowe dla ptaków przyczyniamy się do wzmocnienia potencjału lęgowego i wzrostu populacji ptaków. Dzięki niższej wadze, budki lęgowe dla ptaków wykonane z keramzytu są łatwiejsze w montażu, łatwiej się je transportuje oraz są bezpieczniejsze. Nie ograniczajmy się do jednej budki lęgowej! Urzędnicy nie zamierzają jednak wystrychnąć jerzyków na dudka. Idealnym miejscem do zawieszenia budki są miejsca pod okapami lub na ścianach skierowanych lub północny-zachód. Budki lęgowe wykonane z keramzytu są o ok 40% lżejsze od budek wykonanych z klasycznego betonu gdzie jako kruszywo używa się piasek. Te budki są lekkie w porównaniu do betonowych, wymagają też mniej wysiłku przy montażu, lecz nie przetrwają tak długo jak betonowe. Listwa do mocowania budki powinna być wykonana z mocnego drewna liściastego aby wiatr nie wyrwał przymocowanej do niej budki. Budki trocinobetonowe są chętnie wybierane i zasiedlane przez ptaki ekosystemów miejskich. Typ budki na zdjęciu to betonowa budka od Schwegler mocna i popularna ale też bardzo ciężka. Zwabianie ptaków - płyta z nawoływaniami jerzyków Znalezienie nowego miejsca gniazdowania może zająć jerzykom dużo czasu. Czyszczenie budki nie jest konieczne co roku (jak jest napisane w tekście) – po pierwszym roku na dnie pozostaje mniej niż 2,5 cm starego budulca z gniazda, więc czyszczenie co 3-4 lata wystarczy. 6 Mocowanie budki Dobre budki lęgowe są wykonane tak, aby mogły przetrwać i służyć ptakom przez wiele. Z sikorkami podobno jest inaczej - ale dopiero w tym roku zawieszę budki o małym otworze wlotowym (3 cm) i będę miał własne doświadczenia. Mole, skonsumują większość materiału z roku na rok i zapobiegną zanieczyszczeniu budki odpadami. Najlepsze efekty uzyskuje się mocując głośnik obok, lub nawet wewnątrz, budki lęgowej, z odtwarzaczem umieszczonym w miejscu, skąd można nim sterować w łatwy sposób,. Jeśli mamy miejsce pod okapem dachów to bez daszku, jeśli nie mamy miejsca dachem – to półki lęgowe muszą być z daszkiem. Budki te są zazwyczaj ciężkie, a ich mocowanie to zadanie dla profesjonalistów. Beton z którego produkowane są budki lęgowe trocinobetonowe posiada wiele zalet, dzięki czemu są one chętnie wybierane i zasiedlane przez ptaki.