PSP nr 8 w Brzegu

EDUKACJA KU PRZYSZŁOŚCI  ZACZAROWANY ŚWIAT to projekt realizowany w naszej szkole na I etapie edukacji.

Na poczatek kilka informacji o projekcie ... 

Projekt systemowy nr POKL.09.01.02-16-075/11 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Cele:

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i podniesienie jakości procesu kształcenia poprzez eksperymentalne metody nauczania z wykorzystaniem pracowni doświadczalno-pokazowych oraz podniesienie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie wykorzystania narzędzi ICT do prowadzenia lekcji i zajęć z uczniami.

Działanie Zaczarowany Świat jest innowacyjną metodą wspierania rozwoju ucznia z wykorzystaniem nowoczesnych pracowni eksperymentalno‑doświadczalnych. Wspiera programy rozwojowe szkół ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz podnoszenie jakości kształcenia, Wykorzystuje narzędzia ICT oraz nowoczesne metody nauczania, w szczególności obejmujące:

 -pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy,
 -wyjazdy edukacyjno-szkoleniowe grup uczniów i zajęcia wyrównawczo-poznawcze w nowoczesnych pracowniach eksperymentalnych,
 -eksperymentalne metody nauczania z wykorzystaniem pracowni doświadczalno-pokazowych.

W projekcie "Zaczarowany Świat" biorą udział uczniowie z klas 1b, 2a, 2b PSP nr 8 pod opieką swoich nauczycieli kolejno Barbary Bąkowskiej, Aleksandry Pabian oraz Anny Pączek.

Tematyka poszczególnych grup:

klasa 1b - "Woda - niezwykła ciecz"

klasa 2a - "Ziemia - nasza planeta"

klasa 2b - "Środowisko i jego ochrona"

Przed uczestnikami tego projektu edukacyjnego ciekawe zajęcia, eksperymenty przyrodnicze, festiwale nauki oraz wyjazdy.

Projekt dopiero rusza, zatem już niedługo nowe informacje o naszych działaniach.

                                                                                                                                 Anna Pączek

 

Z OSTATNIEJ CHWILI, CZYLI KRONIKA PROJEKTU

Ruszyły zajęcia w ramach projektu "Zaczarowany Świat". Wszystkie grupy intensywnie działają w swoich dziedzinach, które poprzedzone zostały spotkaniami organizacyjnymi. Wszyscy też włączyli sie do przygotowań do Konkursu Ekologicznego, który odbył się w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi. 

Oto kilka fotek ...

          

      

Zajęcia projektowe trwają ...

KLASA 2b "Środowisko i jego ochrona"; opiekun projektu Anna Pączek

Doświadczenia ekologiczne i działania realizowane w trakcie projektu:

eksperyment nr 1 "Wysypisko na bibule"

  

eksperyment nr 2 "Klasowa oczyszczalnia ścieków"

      

Zajęcia w terenie "Nasz ekospacer"

      

Tworzymy "Nasze ekologiczne pamiętniki", czyli co dobrego zrobiłem dla przyrody...

    

Spotkania z książką - literatura ekologiczna dla dzieci

  

 

NASZE SUKCESY I OSIĄGNIĘCIA

Grupa projektowa klasy 2b pod opieką A. Pączek zakwalifikowała się do ścisłego finału konkursu na "Eksperyment przyrodniczy", który odbył się w siedzibie projektu ZŚ w Opolu dnia 18.06.2012r.. Uczniowie zaprezentowali swoje doświadczenie pt. "Klasowa oczyszczalnia ścieków", które wzbogaciła prezentacja multimedialna i zdobyli za swoją pracę wyróżnienie. Dodatkową nagrodą były piękne książki popularno-naukowe, które na pewno zainteresują młodych naukowców.

          

KLASA 1b "Woda - niezwykła ciecz"; opiekun projektu Barbara Bąkowska

Doświadczenia i działania realizowane podczas projektu.

           

KLASA 1a integracyjna "Ziemia - nasza planeta"; opiekun projektu Aleksandra Pabian

Doświadczenia i działania realizowane podczas projektu.

 Wyjazd do "Zaczarowanego Świata"

Grupy, biorące udział w projekcie edukacyjnym Zaczarowany Świat, uczestniczyły w dniu 10.09.2012r. w zajęciach w Rejonowym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Oto fotki z tego dnia... Więcej zdjęć w Galerii.

       

         

 Przygoda uczniów z „Ósemki” w Zaczarowanym Świecie - podsumowanie działań.

FESTIWAL NAUKI JUŻ ZA NAMI !

            28.11.2012r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu uczestniczyli w Festiwalu Nauki. Impreza została zorganizowana jako podsumowanie działalności naszych uczniów w ramach projektu edukacyjnego „Zaczarowany Świat”, który jest kontynuacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa pod nazwą „Nowe Technologie Na Usługach Edukacji” NTNUE firmowanego przez RCRE w Opolu.

            Zajęcia realizowane w ramach tegoż projektu rozpoczęły się wiosną tego roku. Wzięły w nich udział trzy grupy, których hasłami przewodnimi były:

klasa 2b „Woda – niezwykła ciecz” – opiekun grupy Barbara Bąkowska

klasa 3a integracyjna „Ziemia – nasza planeta” – opiekun grupy Aleksandra Pabian

klasa 3b „Środowisko i jego ochrona” – opiekun grupy Anna Pączek.

Tematyka zajęć dotyczyła zagadnień przyrodniczo-ekologicznych. Działania uczniów były bardzo różnorodne i ciekawe. Uczniowie pod okiem swoich opiekunów eksperymentowali, poszukiwali wiedzy w sposób aktywny, poprzez zabawę i pracę. Odbywały się także zajęcia w terenie, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodych przyrodników. Wzięli oni także udział w konkursie „Na najciekawszy plakat ekologiczny”, a poziom wykonanych prac zasługuje na najwyższe noty.

Bardzo ciekawym wydarzeniem, które miało miejsce podczas projektu był wyjazd grup uczniów do pracowni „Zaczarowanego Świata” w RCRE w Opolu, gdzie jako pierwsza ekipa zostaliśmy przyjęci bardzo efektownie i zjawiskowo. Wycieczka była wspaniałym uzupełnieniem całej działalności projektu edukacyjnego.

Warto wspomnieć także o naszych sukcesach. Grupa projektowa klasy 3b pod opieką Anny Pączek zakwalifikowała się, spośród 80 szkół, do finału konkursu na „Najciekawszy eksperyment przyrodniczy” i zdobyła wyróżnienie. Uczniowie wykonali doświadczenie „Klasowa oczyszczalnia ścieków”. Podczas konkursu godnie prezentowali naszą szkołę.

Idąc poprzez historię projektu edukacyjnego „Zaczarowany Świat” nie można zapomnieć o działaniach propagujących aktywne metody pracy – wdrażanie eksperymentu w procesie nauczania – uczenia się. Właśnie takie zadanie spełniał  Festiwal Nauki. I o nim teraz parę słów.

Imprezę szkolną zorganizowali opiekunowie grup Barbara Bąkowska, Anna Pączek oraz Aleksandra Pabian. Uczniowie mieli okazję pokazać swoje umiejętności prezenterskie, artystyczne, a także organizacyjne. Wykazali się świetną współpracą w grupie, tworząc miłą  atmosferę podczas uroczystości. Każda klasa przedstawiła swoje dokonania i prace podjęte podczas spotkań projektowych, pochwaliła się swoimi sukcesami. Wszystko uzupełniały pokazy multimedialne, zdjęcia, wesołe, ekologiczne piosenki. Część oficjalną podsumowała w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Lucyna Bończak, która była pod wrażeniem poziomu przygotowania festiwalu, samych występów orazumiejętności komunikacyjnych i dokonań dzieci. Podziękowała wszystkim jego uczestnikom za pracę w projekcie, za podjęcie nowych i innowacyjnych wyzwań.

Dalszy ciąg Festiwalu Nauki w „Ósemce” miał już formę praktyczną i eksperymentalną. Na parterze szkoły, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z prawdziwą nauką ukrytą w ciekawych doświadczeniach. Odkrywali tajemnice świata przyrody, fizyki. Uczniowie z grup projektowych samodzielnie przeprowadzili i zaangażowali pozostałych rówieśników w następujące doświadczenia: rozpoznawanie zapachów, doświadczenia z wodą, „Piórko i książka”, „Rysunki w odbiciu lustrzanym”, „Oczyszczalnia ścieków”, „Warstwy Ziemi”. Bardzo dużą popularnością cieszył się eksperyment „Piłeczką do celu” z zastosowaniem suszarki do włosów.

Ten dzień w naszej szkole był bardzo ekscytujący dla naszych małych wychowanków, którzy stali się już małymi naukowcami. Jako pedagodzy mamy nadzieję, że zasiane ziarenko wiedzy zaowocuje w przyszłości pięknym owocem. Wiemy, że tylko wytrwała praca i innowacyjne działania mogą porwać młodych ludzi do twórczych zadań.  Tak pracujemy w naszej szkole, a przytoczone słowa

 „Nauczyciel nie jest już strażnikiem wiedzy, ale jej przewodnikiem w oczach ucznia”

są naszą maksymą na co dzień.

                                                                                                                                 Anna Pączek